Palestinci se snaží na své území přilákat nové investice

Betlém - V Betlémě dnes začíná třídenní ekonomická konference, která má přesvědčit zahraniční firmy, že investovat na palestinských územích se vyplatí. Mezi více než tisíci účastníky jsou zástupci bank, firem a vlád, kromě jiných i bývalý britský ministerský předseda Tony Blair a současný francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.  

Podle amerických zástupců by na konferenci měly být ohlášeny kontrakty, půjčky a investice v hodnotě stovek milionů dolarů. Kimmitt řekl, že prezident George Bush, který loni přiměl Izrael a Palestince obnovit mírové rozhovory, chce zlepšit vyhlídky palestinské ekonomiky rozhýbáním politického procesu. Přiznal ale, že americká snaha zahrnuje jenom západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, a nikoli pásmo Gazy, které je v rukou radikálního Hamasu. V americké delegaci jsou také zástupci velkých firem jako Intel Capital, Cisco a banky Merrill Lynch.     

Oznámení nejvýznamnějších kontraktů chystají pořadatelé konference na čtvrtek. Saúdskoarabská firma Al-Ard al-Kabada už dnes naznačila, že hodlá investovat 250 milionů do stavebního projektu. Ve vesnici Birá u Ramalláhu, který je ekonomickým i správním střediskem západního břehu, má po této investici vzniknout komplex bytů, nákupních středisek a hotel. Partnerem bude palestinský investiční fond.   

Zatímco jednotliví investoři začínají předběžně zveřejňovat kontrakty, betlémský starosta Victor Batarsí doufá, že se díky konferenci Betlém konečně představí také jinak než pouze jako tradiční vánoční destinace křesťanských poutníků.     

Palestinská samospráva v minulosti do Betléma investovala značné sumy s představou, že se město stane turistickým rájem. Ubytovací kapacity byly však koncem loňského roku využívány pouze zhruba z poloviny. Nyní v době konání konference už žádné volné pokoje nejsou. Hoteliéři doufají, že letošek pro ně bude nejlepší od roku 2000, kdy Palestinci zahájili druhé protiizraelské povstání.