Čeští podnikatelé objevují virtuální kanceláře

Praha - Stále větší oblibu si mezi českými podnikateli nacházejí takzvané virtuální kanceláře. Ty svým klientům nabízejí veškeré administrativní služby za zlomek ceny, na kterou by je přišel provoz klasické pobočky. Nejvíce podnikatelů touží po virtuální kanceláři s adresou hlavního města.

První virtuální kanceláře začaly v Česku fungovat v roce 2002. Nyní jejich služby podle průzkumu společnosti Office House, která je jejich nejstarším tuzemským provozovatelem, využívá až šest tisíc převážně menších a středních podnikatelů z regionů. Mezi klienty této služby jsou však také zahraniční firmy, které míří na český trh. Spolu s rostoucí poptávkou se zvyšuje také počet provozovatelů, v současnosti je jich už na tři desítky.

Největší zájem je o virtuální kanceláře situované v prestižních lokalitách hlavního města. Podnikatelé si Prahu vybírají z mnoha důvodů. Mezi ty největší patří mnohem zajímavější obchodní příležitosti, které metropole nabízí. Protože však ceny za pronájem a provoz klasické kanceláře jsou pro řadu podnikatelů příliš velkou nákladovou položkou, využívají alternativní cestu v podobě virtuálních kanceláří. Za výrazně nižší náklady prý získají stejný rozsah služeb, jako kdyby si pronajali standardní kancelář.

Svým klientům zajišťují provozovatelé virtuálních kanceláří administrativní servis v podobě správy a přeposílání pošty, vyřizování telefonních hovorů, e-mailů a řadu dalších doprovodných služeb.