V Česku by inflace mohla klesnout na pět a půl procenta

Praha - Inflace je největší aktuální problém zemí bývalého komunistického bloku. V mnoha z nich je nad deseti procenty. Pokud se ji nepodaří snížit, klesne životní úroveň obyvatel. Uvedla to Evropská banka pro obnovu a rozvoj, která zemím střední a východní Evropy pomáhá s přechodem na tržní ekonomiku. Podle ekonomů by inflace u nás na konci roku mohla klesnout až na pět a půl procenta.

Inflace je na desetiletém maximu a brzdí růst ekonomiky. Pro postkomunistické země je to daleko větší problém, než třeba bankovní krize v Americe. „Země jako Česká republika, Polsko nebo Slovensko mají rychlý růst ekonomiky, který také začíná tlačit na růst mezd a cen, což je rozdíl třeba od západní Evropy nebo ostatních vyspělých zemí,“ říká analytik Patria Finance David Marek.

Nejhorší situace je v Pobaltí, hlavně v Lotyšsku, Estonsku a v Litvě, kde je inflace na desetiletých maximech a je největší v celé Evropské unii. Ekonomiky v posledních pěti letech výrazně rostly a do toho přišel cenový šok, kdy zdražily výrazně potraviny a komodity, hlavně benzín a o deset až dvacet procent.

Česká republika je na tom o něco lépe, inflace je u nás stále ještě pod sedmi procenty. Přesto ji Česká národní banka bude muset začít řešit.  Důležitou roli přitom bude hrát kurz koruny.

Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla jsou možné dva scénáře. Pokud bude dále posilovat česká koruna, pak zřejmě úrokové sazby v Česku budou stabilní. Pokud koruna výrazně oslabí, pak je možné ještě jedno zvýšení úrokových sazeb a tudíž zdražení hypoték.

„Česká republika netrpí trvalým problémem inflace. Je to jenom pár měsíců, co je inflace větší než jsme byli zvyklí. Jestli se z toho stane trvalý problém, bude záviset, jak se k celé situaci postaví Česká národní banka,“ komentuje analytik České spořitelny Martin Lobotka.