Britské banky zrychlí vyrovnání plateb

Londýn - Britské bankovnictví ode dneška využívá nový systém zkracující dobu zpracování bankovních plateb přes internet a mobilní telefon. Převod plateb se tak namísto dosavadních tří dnů uskuteční během několika hodin, uvedla britská platební asociace APACS.

Britové budou mít poprvé možnost posílat přes mobily a internet peníze 24 hodin denně. Platby trvalých příkazů bude systém od 6. června vyrovnávat tentýž pracovní den, což je proti současným třem dnům také výrazné zkrácení.

Organizace Which?, hájící práva britských spotřebitelů, připomněla, že podobný systém klienti dlouho očekávali, a doufá, že ho banky budou schopné co nejrychleji uvést do praxe.

Většina internetových a mobilních plateb a trvalých příkazů se bude přes nový systém převádět do konce roku. Generální ředitel APACS Paul Smee uvedl, že mezi bankami již úspěšně proběhly stovky testovacích plateb. Odesílat a přijímat rychlé platby nyní mohou Barclays, Citi, Clydesdale Bank, Yorkshire Bank, HSBC, Lloyds TSB, Northern Bank a Royal Bank of Scotland. Některé další banky mohou tyto platby zatím jen přijímat.

Limity rychlých plateb prostřednictvím internetu a mobilu jsou 10 000 liber, strop pro trvalé příkazy činí 100 000 liber. Některé banky se ale připravují zpočátku zavést nižší limity.