Platební kartu má již každý Čech

Praha - Češi si stále více libují v placení kartou. Platební kartu již vlastní každý Čech. Rychlý nárůst zaznamenává především obliba kreditních karet, tedy těch, které nechají klienta sklouznout i do mínusu. Z celkového počtu 10 milionů vydaných platebních karet na kredity připadá 3,2 milionu.

Počet kreditek vydaných v Česku rychle narůstá. „To tempo je velké, dělá ročně zhruba 25 procent, náš názor je, že do konce roku 2009 tady bude 5 milionů kreditních karet,“ nastínil generální ředitel MasterCard Europe Jan Čarný. Zároveň ale odhaduje, že až polovina karet není zřejmě aktivní. 

Existenci velkého množství neaktivních kreditek potvrzuje i šéfredaktor serveru Investujme.cz Petr Zámečník. „Jsou banky, které rozdávají kreditní karty takřka na potkání, při různých akcích, třeba v hypermarketech, dávají kartu každému a je pouze na klientovi, jestli si ji aktivuje, nebo ne,“ popsal jednu z technik, jakými se karty mezi lidi dostávají. 

Češi si kreditní karty ale stále pořizují především proto, aby měli k dispozici rezervu pro případ nouze. Průměrně z ní pak čerpají částku v rozmezí 55 a 80 tisíc korun. Celkově přitom čeští občané dluží více než 6 miliard korun.