Výnos z penzijních fondů bude letos nižší než inflace

Praha - Penzijní fondy zhodnotí letos úspory svých klientů méně, než o kolik vzroste inflace. Stojí za tím neuspokojivý vývoj na finančních trzích a špatně nastavený systém, který ztěžuje fondům jejich činnost. Upozornil na to dnes prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Penzijní fondy se musí v době poklesu finančních trhů vzdát budoucích výnosů, protože ze zákona musí garantovat klientům výnos každý rok. V nejisté situaci podobné té současné se proto zabavují akcií a do svého portfolia přidávají stále větší množství dluhopisů. „Nakoupit akcie, které jsou s cenou dole, je velice riskantní. Můžeme se pouze pokusit situaci zvládnout malými kroky restrukturalizace majetku,“ zdůraznil Rusnok. Dodal, že fondy tak předurčují vývoj na několik let dopředu.

S možností podnikat i riskantnější a potenciálně výnosnější operace měla počítat novela zákona o penzijním připojištění, která ale měla být schválena již v minulém roce. „Ministerstvo financí novelu zjevně nepovažuje za svoji prioritu,“ uvedl dnes Rusnok.

Na konci března mělo penzijní připojištění 4,056 milionu osob, což bylo o 94 tisíc lidí více než v závěru roku 2007. Připojištění na penzi tak využívá přes 60 procent práceschopných Čechů.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo jen deset. Loni na jaře přibyl nový PF Aegon. Vstup na trh připravuje PF Atlantik ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.