Úspory domácností vzrostly, zadluženost ještě více

Praha - Celkové úspory domácností se v loňském roce zvýšily přibližně o desetinu na 2,3 bilionu korun. Ještě více vzrostlo zadlužení domácností, a to o třetinu na 774 miliard korun. Češi ke správě svých financí požívají především tradiční instrumenty, v budoucnu se však mají přeorientovat na výnosnější nástroje. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o vývoji finančního trhu v loňském roce.

Největší meziroční nárůst loni zaznamenaly úspory v penzijních fondech a na spořících účtech, jejichž výnosnost se dostala na úroveň termínovaných vkladů. Naopak kvůli posilující koruně již lidé tolik nevyhledávají účty v cizích měnách.

Češi jsou ve spoření stále konzervativní a většinu svých úspor mají na běžných účtech u bank a v termínovaných vkladech. Tento trend se má ale v budoucnu změnit. „Lze předpokládat, že v následujících letech budou domácnosti stále více investovat své prostředky do výnosnějších finančních instrumentů,“ uvedlo k úsporám ministerstvo.

Pozitivně ministerstvo hodnotí bilanci zadluženosti domácností, většina poskytnutých úvěrů je totiž určena na řešení bytových potřeb. „V rámci EU se ČR řadí ke státům s nejnižší celkovou zadlužeností domácností v poměru k HDP, která v roce 2007 dosáhla necelých 22 procent,“ uvádí zpráva.

Ke konci roku 2007 mohly finanční instituce působící na českém trhu teoreticky využít přibližně 3,2 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 14 procent. Jde o peníze uložené v bankách, penzijních fondech, pojišťovnách nebo podílových fondech.