Průměrná cena nafty překonala hranici 35 korun za litr

Praha - Průměrná cena nafty za litr u domácích čerpacích stanic překonala hranici 35 korun, a to o dva haléře. Podle dnešních údajů společnosti CCS se tak od pondělí cena nafty zvýšila o 66 haléřů. Průměrná cena benzínu od prvního dne tohoto týdne stoupla podle CCS o 34 haléřů na 32,61 korun. Do cen u českých pump se promítají rekordní ceny ropy na světových trzích z předchozích týdnů, kdy se černé zlato prodávalo až 135 dolarů za barel. 

Ceny rovněž ovlivňuje nadcházející letní motoristická sezona, kterou obvykle charakterizuje zvýšená poptávka. Některé motoristy může odradit skokový nárůst cen, ale podle odborníků rostoucí ceny nebudou mít na spotřebu pohonných hmot výraznější dopad. „Pokud by cena rostla pomaleji a bez zjevných skoků, tak ani u hranice 36 Kč za litr nafty velký pokles nezaznamenáme,“ uvedl již dříve analytik Jan Procházka. 

Ceny pohonných hmot letos nejprve zhruba do poloviny února klesaly, poté začaly růst. Nafta zdražovala rychlejším tempem než benzin, jehož cena po řadu týdnů i stagnovala. Výrazný růst nastal v souvislosti s rekordními cenami ropy na přelomu dubna a května. Na začátku května stál litr naturalu 31,13 koruny a litr nafty se prodával v průměru za 32,26 Kč.