Bouře a krupobití v Čechách způsobily škody za desítky milionů

Praha - Víkendové přívalové deště, bouřky a kroupy způsobily klientům domácích pojišťoven tisíce škod za desítky milionů korun. Nejvíce pojistných událostí nahlásili lidé v Praze a ve středních a jižních Čechách. Také na zítřek varuje Český hydrometeorologický úřad před výskytem silných bouřek s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovitým větrem.

V sobotu večer a v neděli se přehnaly přes část republiky bouřky, přívalové deště a krupobití. Počasí si nevyžádalo zraněné ani oběti na životech, ale některé regiony hlásily zatopené sklepy a komunikace.

Česká pojišťovna očekává, že jí lidé ohlásí zhruba 2000 až 2500 škod. „Během pondělí už operátory kontaktovalo přes 350 klientů,“ potvrdil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Kooperativa registruje téměř 200 škod na majetku klientů a přes 30 poškozených vozidel, zejména kroupami. Celková škoda má činit kolem 12 milionů Kč, uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích. Z povodní a záplav byly podle něj nejvíce zasaženy sklepy domů, z krupobití pak byly poničené střechy.ČSOB Pojišťovna v souvislosti s víkendovými přívalovými dešti a bouřkami zatím eviduje 25 škod, většinou menšího rozsahu.

Nejhorší situace je na Českobudějovicku, odkud Česká pojišťovna jen z
dopoledních hodin registruje více než 100 škod. Podle odhadu mobilních
techniků, kteří mapovali situaci v terénu, byly přímo v krajském městě
zaplaveny nejen sklepy, ale i přízemní prostory obytných domů.

Ve středních Čechách nateklo některým obyvatelům Mladoboleslavska do domů až půl metru vody. Na Nymbursku se k záplavám přidaly škody ze silného krupobití, které poškodilo střešní krytiny a omítky. V Praze odhaduje počet škod zhruba na 300, Česká pojišťovna jich zatím eviduje téměř padesátku. „Také v západních Čechách se dá očekávat nárůst živelných škod, například v horských oblastech padaly až dvoucentimetrové kusy ledu,“ poznamenal Bálek.