Českým automobilkám se loni dařilo

Praha - Tuzemské automobilky a jejich dodavatelé mají za sebou rekordní rok. Tržby jim stouply o bezmála 15 procent na 641 miliard korun. O pětinu se zvýšil export, dosáhl půl miliardy korun. Do budoucna by ale odbyt aut, zejména nákladních, mohla ohrozit drahá nafta a posilující česká koruna.

„Hlavní důvody úspěchu automobilového průmyslu v České republice jsou jednak zvýšení prodeje Škodovky, dále je to plný nájezd TPCA v Kolíně a jsou to i úspěchy českých subdodavatelů,“ vysvětluje předseda Svazu automobilového průmyslu Martin Jahn. Svůj podíl na příznivých výsledcích hospodaření má podle analytika Patria Direct Davida Marka také konjunktura na západních trzích a velmi dynamický růst ekonomik střední a východní Evropy.

Na celé průmyslové výrobě České republiky se automobilky podílejí jednou pětinou. Jsou také tahouny tuzemského exportu, většinu vyrobených aut totiž vyvážejí. Letos se v Česku vyrobil necelý milion nových aut. Většinu tvořily osobní a lehké užitkové vozy. Letos by podle odhadů měl jejich počet poprvé milionovou hranici překročit. Česko se tak stane světovou jedničkou v počtu vyrobených vozů na jednoho obyvatele.

Do budoucna by růst českého automobilového průmyslu mohl zpomalit. Trápí ho totiž nedostatek kvalifikovaných pracovníků, posilující koruna zdražující export a rostoucí ceny pohonných hmot, které nepříznivě ovlivňují poprávku.