Zimu nepřečkala třetina včelstev, ceny medu zřejmě vzrostou

Praha - Letošní zimu v Česku nepřežila přibližně třetina z více než půl milionu včelstev, v některých oblastech jich uhynulo až 70 procent. Výrazný úbytek včel má na svědomí nemoc varroáza. Podle odborníků v posledních letech včely v takovém rozsahu nikdy hromadně nehynuly, podobná situace je i v okolních zemích. Kvůli menšímu počtu včelstev letos zřejmě vzroste cena medu, vláda už včelařům zvýšila podporu.

Včelaři loni v září zazimovali 520 tisíc včelstev, podle zpráv z letošního dubna jich uhynulo téměř 120 tisíc. O dalších 113 tisících včelstev nemá včelařský svaz informace. Podle odhadu jeho předsedy Luďka Sojky se podíl uhynulých včelstev pohybuje kolem 30 procent. „V závěru dubna nám naše základní organizace nahlásily, že včelaři mají po zimě k dispozici 287 292 včelstev,“ podotkl Sojka.

Nejhůře podle něj dopadla včelstva v okrese Praha-západ, kde zimu nepřežilo 66,4 procenta včel. Kritický je však už každý úbytek nad 25 procent. „Jestliže odejde třetina včelstev, tak to znamená, že je silně narušena zavčelenost a má to negativní dopad na opylování a biodiverzitu,“ upozorňuje Sojka. Problémy s opylováním mohou způsobit nižší výnosy zemědělcům. Ovocnáři začínají včely nahrazovat uměle vysazovanými čmeláky, kteří dokážou včely nahradit až ze 30 procent. „Pomoci by také měla poměrně vysoká násada ovoce,“ řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík

Za úhyn včel může roztoč Varroa destructor, který se díky teplé zimě ve včelstvech více množil. Včely mohlo zachránit jen včasné a správné ošetření v loňském roce. „Ztráty jsou především u drobných včelařů, protože profesionálové si nedovolí nic zanedbat,“ uvedl člen předsednictva svazu včelařů Petr Táborský. Například v Moravskoslezském kraji postihla varroáza na konci února téměř 80 procent ze zhruba 42 tisíc včelstev.

Včelařům se uhynulá včelstva letos obnovit nepodaří. Nakupovat nová včelstva není kde, včely totiž ubyly i v Polsku, Rakousku, Bavorsku či na Slovensku. Musí se proto znovu namnožit, což může trvat i dva roky.

Pokles stavu včelstev bude mít vliv na cenu medu. Jeho tuzemská produkce sice loni meziročně klesla z 9 080 na 8 466 tun, přesto byla podle Sojky mírně nadprůměrná. Výkupní firmy ovšem už dnes včelařům nabízejí zhruba 47 korun za kilogram medu, přičemž loni to bylo do 35 korun. Očekávat se dají i spekulační tlaky. Ceny medu pro koncové spotřebitele se podle některých předpovědí zvýší  z průměrných 90 korun za kilogram až na dvojnásobek.

Kvůli vysokému procentu uhynulých včel vláda nedávno rozhodla, že zvýší podporu pro včelaře o 25 milionů korun. Původní dotace ministerstva zemědělství byla 141 milionů korun. Včelařům se snaží pomoci i krajské samosprávy. Statisícové dotace na obnovu včelstev již včelařům přislíbily Liberecký a Středočeský kraj, kde včelstev uhynulo zhruba 30 procent.