Případ zkažených potravin v obchodě Julius Meinl je opět u soudu

České Budějovice - Tři roky starým případem prodeje zkažených potravin v prodejně Julius Meinl na Lannově třídě v Českých Budějovicích se dnes začal znovu zabývat tamější okresní soud. Tři vedoucí pracovníci jsou obvinění z manipulace se závadnými potravinami. Tím měli ohrozit zdraví zákazníků, za což jim hrozí až dva roky vězení. Všichni vedoucí ale tvrdí, že jde o spiknutí prodavaček proti nim. Soud dnes vyslechl dva svědky, rozsudek má padnout začátkem července.

Bývalá vedoucí lahůdek, regionální manažerka a její kolega u soudu tvrdí, že prošlé a plesnivé potraviny neupravovali, ani to nikoho nenutili dělat. Proti tomu ale stojí výpovědi prodavaček, které uvedly, že musely na příkaz nadřízených okrajovat plesnivé sýry a uzeniny, omývat je v octové vodě a natírat olejem. Měly tak vypadat jako čerstvé, a poté se měly prodat. Spotřebitelům hrozilo onemocnění salmonelózou, hepatitidou typu „A“ a dalšími infekcemi.

Kauza se táhne od září 2005, kdy se pochybným prodejem začala zabývat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nakonec podala trestní oznámení na podezření z ohrožování zdraví závadnými potravinami a policie obvinila tři pracovníky. V květnu 2006 soud rozhodl, že se dopustili jen přestupku. Státní zástupkyně se však odvolala a krajský soud nařídil nové vyšetřování. Jeho důvodem je i podezření, zda obžalovaní zaměstnance nevydírali, za což by jim hrozilo až osm let vězení. To se však zatím nepotvrdilo.

Kriminalisté se znovu kauzou zabývali celý loňský rok. Letos v lednu předali spis státní zástupkyni. K soudu se případ dostal koncem dubna, kvůli výslechu dalších svědků ale soudkyně jednání odročila. K tomu došlo i nyní. „Jednání bylo odročeno kvůli nepřítomnosti jedné ze svědkyň. Předpokládám, že pokud nebudou další důkazní návrhy, vše skončí 10. července,“ prohlásila soudkyně Olga Smrčková.

Julius Meinl už na českém trhu nepůsobí. Koncem roku 2005 jeho 60 prodejen převzal řetězec Ahold, který provozuje obchody Hypernova a Albert.