Continental Airlines propustí tři tisíce zaměstnanců a omezí počet letů

New York - Americká letecká společnost Continental Airlines propustí tři tisíce zaměstnanců, což odpovídá zhruba 6,5 procenta celkové pracovní síly. Od podzimu je proto nucena omezit i kapacitu přepravy, a to o 11 procent. Podobně se již museli zachovat i její konkurenti United Airlines a American Airlines. Aerolinky k těmto krokům nutí rekordní ceny pohonných hmot, které prudce zvyšují jejich náklady.

Čtvrtá největší americká aerolinka začne omezovat počet letů v září, jejich počet by měl meziročně klesnout o 16 procent. Přesné informace, kterých letů se omezení dotkne, zveřejní Continental do konce příštího týdne. Firma nyní provozuje 375 letadel, do konce roku 2009 plánuje vyřadit z provozu 67 starších strojů. Již v letošním roce jich společnost vyřadila z provozu šest.

V rámci snížení nákladů se společnost Continental dále rozhodla, že generální ředitel a prezident již do konce roku nedostanou žádný plat a jejich odměny se sníží. Firma se stejně jako další aerolinky potýká s prudkým nárůstem cen pohonných hmot, způsobeným rekordními cenami ropy. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jsou pohonné hmoty v současnosti dražší zhruba o 75 procent a Continental odhaduje, že jeho náklady na pohonné hmoty meziročně vzrostou o 2,3 miliardy dolarů (36,6 miliardy Kč). Prudký růst nákladů se firmě nepodařilo vyrovnat ani zvýšením cen letenek.

Do problémů se dostávají i další letecké společnosti. Ve středu uvedly United Airlines, že plánují vyřadit z provozu 70 letadel a omezit kapacitu na domácích trasách o 17 až 18 procent. Podobně před dvěma týdny oznámila společnost American Airlines omezení kapacity vnitrostátní přepravy po letní sezoně o 11 až 12 procent.