Gripen už ČR realizoval 44 procent offsetů

Praha - Konsorcium Gripen International, které českému vojenskému letectvu dodalo 14 stíhaček Jas-39 Gripen, realizovalo v České republice do konce loňského roku offsetové programy za zhruba 11,3 miliardy korun. Je to asi 44 procent všech offsetů, ke kterým se Gripen zavázal. Ty by měly v letech 2004 až 2014 dosáhnout 25,5 miliardy korun.

Podle uzavřené smlouvy má hodnota offsetů příští rok činit 48 procent z dohodnuté částky. „Offsetový program Gripen je v předstihu a na základě zkušeností z minulých let by měl pro ČR být přínosem i v budoucnu. ČR získala nejen stíhací letoun, ale i dlouhodobé ekonomické výhody,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Mezi největší přímé offsety patří například vývoz ocelových plechů pro stavbu lodí v hodnotě 233 milionů korun, který realizovala společnost Vítkovice Steel. Společnost Walter Engines pak získala zakázku v hodnotě 155 milionů korun na export leteckých motorů a součástí.

Celkem offsetový program čítá 29 projektů, z toho 12 přímých. Jednu z nejvyšších hodnot (2,13 miliardy korun) od roku 2004 dosáhl nepřímý offset v případě vývozu společnosti FIC CZ, která v Rudné u Prahy vyrábí notebooky.

Podle některých českých firem, které se na offsetech podílejí, však jde mnohdy o formální akt, protože by tyto obchody udělaly i bez zapojení Gripenu. Do offsetů byl započítán například vývoz elektrárenských generátorů firmy Brush SEM za zhruba 1,5 miliardy korun. Společnost Brush SEM však dodává veškeré generátory už od roku 2001 mateřské britské firmě FKI. V závěru loňského roku pak hodnota tohoto offsetu dosáhla 2,8 miliardy korun.

Pronájem 14 stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Kromě přímých nákladů se z rozpočtu ministerstva obrany uhradí jejich výzbroj. Z celkové hodnoty offsetů 25,5 miliardy korun má 20 procent připadnout na přímé offsety, které jsou zaměřené na obranný a letecký průmysl.