Bernanke: Americký Fed důrazně zasáhne proti inflaci

Harwick (USA) - Snižování úrokových sazeb ve Spojených státech je zřejmě konec, ještě letos je pravděpodobně vystřídá zvyšování. Naznačil to guvernér americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, když na konferenci bostonské pobočky Fedu upozornil, že se jeho instituce chystá razantně zasáhnout proti vysoké inflaci, kterou posilují rostoucí náklady na energie.

„Poslední kolo nárůstu cen energie zesílilo rizika inflace a inflačních očekávání. Fed se bude důrazně bránit erozi dlouhodobějších inflačních očekávání, protože jejich uvolnění by mohlo destabilizovat ekonomický růst i inflaci,“ zdůraznil Bernanke.

Guvernér navíc bagatelizoval nečekaný květnový nárůst míry nezaměstnanosti na 5,5 procenta z dubnových 5,1 procenta, což představuje nejrychlejší zvýšení za 22 let. Naznačil, že rizika výraznějšího útlumu americké ekonomiky již ustoupila.

To vše ukazuje, že Fed nyní bude klást větší důraz na obranu před inflací nebo na podporu slabé ekonomiky, takže snižování úroků již není na pořadu dne. Na zprávu okamžitě zareagoval kurz dolaru. Americká měna posílila vůči japonskému jenu na tříměsíční maximum, zisky si připsala i vzhledem k euru.

Meziroční inflace v USA stoupla v dubnu na 3,2 procenta a jádrová inflace bez potravin a energie činila 2,1 procenta. Ve srovnání s Evropou si ale světová ekonomická velmoc vede stále ještě lépe. V eurozóně vzrostly ceny v květnu o 3,6 procenta.