Evropská unie se shodla na délce pracovní doby

Lucemburk - Ministři práce a sociálních věcí Evropské unie se dnes po mnohahodinovém jednání konečně dohodli na výši maximální pracovní doby. Nadále bude platit maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, ale zaměstnanci se budou moci rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas. Česká republika dohodu vítá, protože jí pomůže vyřešit svízelnou situaci ve zdravotnictví, kterou způsobují problémy s přesčasy.

Oficiální strop pracovní doby zůstane zachován. Zaměstnavatel bude moci po zaměstnancích vyžadovat odpracování maximálně 48 hodin týdně. Pokud ale budou pracovníci chtít, mohou se v případě potřeby a za přesně stanovených podmínek rozhodnout, že budou pracovat přesčas. V takovém případě mohou na pracovišti strávit až 60 nebo 65 hodin týdně. „Bez toho by se v některých odvětvích nešlo zcela obejít bez výrazného zvýšení mzdových nákladů,“ upozornil český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Dodal, že v České republice patří k takovým oborům především zdravotnictví.

Unii tlačily k dohodě o nových pravidlech rozsudky Evropského soudního dvora, které hrozí vážnými dopady na státní rozpočty. Lucemburský soud totiž s odvoláním na nynější evropskou legislativu dává za pravdu zdravotníkům, žalujícím nemocnice za to, že jim neproplácejí celou dobu pracovní pohotovosti jako vykonanou práci.