Evropským producentům bionafty hrozí bankrot

Praha - Existenci evropských producentů bionafty ohrožuje dovoz ekologického paliva ze Spojených států amerických. Na mezinárodní konferenci o biopalivech, která se koná v Praze, na to dnes upozornil generální tajemník Evropského úřadu pro bionaftu (EBB) Raffaelo Garofalo.               

Podpora produkce a vývozu biopaliv v USA hraničí podle Garofala s neférovými obchodními praktikami. Pokud chtějí evropští producenti přežít, musí jim pomoci evropští politici. „Musíme vyvinout tlak na politickou moc, protože právě ona dnes pro nás vytváří trh,“ podtrhl tajemník. „Hlavní slabinou dnešní situace je, že mnohem snadněji vybudujeme továrnu než legislativu,“ dodal.

Rostoucí konkurence dovozu paliva z USA stojí také za loňským zpomalením výroby bionafty v EU, její růst činil nejvýše deset procent. Byl tak nejpomalejší za posledních deset let.

Situaci evropským výrobcům bionafty komplikují také zvyšující se ceny obilí, spekulativní aktivity investičních fondů a stagnující cena etanolu, řekl na konferenci výkonný ředitel německé společnosti Cropenergies Lutz Guderjahn.

Zastánci biopaliv věří, že nabízejí lidstvu jedinečný způsob, jak omezit emise skleníkových plynů a snížit závislost na ropě, jejíž ceny v poslední době rekordně rostou. Kritici naopak argumentují tím, že biopaliva zvyšují ceny potravin, čímž přispívají k prohlubování potravinové krize, která by mohla podle Světové banky vyústit i v ozbrojené nepokoje.