EU viní Spojené státy z protekcionismu

Brusel - Evropská unie obvinila Spojené státy z přílišného protekcionismu v obchodní politice. Jako záminku údajně využívají bezpečnostní důvody. Své obavy z opatření, jako jsou přísnější požadavky pro kontrolu nákladů doručených do amerických přístavů EU, tento týden sdělila Světové obchodní organizaci (WTO).

„Ačkoli uznáváme závazek Spojených států posilovat liberalizaci obchodu, zaznamenali jsme určité obavy, že v řadě oblastí existují známky rostoucího protekcionismu,“ uvedla EU v prohlášení pro WTO. Vyjádřila rovněž znepokojení z toho, že některá dovozní opatření zavedená z bezpečnostních důvodů by mohla být využita jako skrytá forma protekcionismu.

Navzdory většinou společnému postoji v zahraničněpolitických otázkách bují mezi dvěma největšími světovými exportéry časté obchodní spory. Spojené státy například obvinily EU z porušování obchodních pravidel kvůli státní podpoře pro letecký průmysl či zákazu dovozu některých potravinářských produktů.

EU zase vyjádřila obavy z vyhlídek na zvýšení zemědělských dotací ve Spojených státech. Bruselu se nelíbí ani americké restrikce v oblasti zahraničního vlastnictví leteckých společností a veřejných zakázek.