Českou korunu posilují spekulace

Praha - Koruna poslední dobou denně hlásila nový rekord k euru, a podle analytiků se tak stala nejrychleji posilující světovou měnou. V uplynulých dvou dnech se pohybovala pod 24 korunami za euro, dnes se obchoduje kolem 24,1 CZK/EUR. Analytici se ale shodují: posilování české měny již nemá v ekonomice opodstatnění. Pohánějí ho totiž spekulace.

„Poslední posilování koruny už je nadměrné a neodpovídá možnostem české ekonomiky,“ potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi analytik Patria Finance David Marek. Stejného názoru je i analytik Next Finance Vladimír Pikora, podle kterého je koruna nejpřekoupenější od listopadu 2007 a každou minutou zralá na korekci.

Za poslední rok si koruna připsala vzhledem k euru téměř 14 procent, což představuje velmi silné zvýšení hodnoty. „Investoři nyní však nehledí na fundamenty ani na racionální argumenty. O tom svědčí to, že se kurz utrhl i ve dnech bez nových zpráv a nyní jen pokračuje v tomto trendu,“ zdůraznil Pikora.

Růstového trendu se ale kurz koruny v nejbližších dnech zřejmě nevzdá. „Určitě nejde vyloučit, že koruna ještě v příštích dnech získá nějaký nový rekord,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek. Korekci je podle něj možné očekávat až v dalších měsících.

Makléřka Lucie Vitamvásová z X-Trade Brokers tvrdí, že nejvíce spekulantů s korunou obchoduje z Londýna. Myslí si také, že až koruna oslabí na několik týdnů, dají se očekávat velké výprodeje. Spekulace s korunou jsou především krátkodobé a snadno podléhají změnám tržních nálad.

Analytici tvrdí, že spekulanti v uplynulých dnech sledovali jednoho velkého hráče, který na devizovém trhu prováděl rozsáhlou konverzi na koruny. Že by česká koruna podlehla útoku jednoho silného spekulanta, podobně jako v 90. letech britská libra, se Vitámvásová neobává, zejména proto, že jde o volně plovoucí měnu.

Zatím nejsilnější byla česká měna v půlce dubna, kdy na několik okamžiků zaznamenala výkyv až na hodnotu 23 korun za euro.