Exxon Mobil prodá své čerpací stanice v USA

Houston - Exxon Mobil již nedokáže bojovat s problémy, které mu způsobují rychle rostoucí ceny ropy. Rozhodl se proto prodat všechny své čerpací stanice na území Spojených států.

Čerpacích stanic nesoucích značky Exxon a Mobil je na území USA zhruba 12 tisíc. Převážnou většinu z nich - 75 procent - však již Exxon Mobil nevlastní. V současnosti drží pouze 2 220 benzinových stanic. I těch se ale nyní rozhodl zbavit. Zavedené značky by ale měly stanicím i po prodeji zůstat.

Americké čerpací stanice čelí vážný problémům. Ceny pohonných hmot se sice zvyšují a průměrná cena benzinu nedávno překonala rekordní čtyři dolary za galon (15 korun za litr), kvůli drahé ropě se však zvyšují i další náklady, které se provozovatelům nedaří plně přesunout na zákazníky. Podle vládních úřadů cena benzinu na poslední rok stoupla pouze o 31 procent, zatímco cena ropy se téměř zdvojnásobila.

Exxon očekává, že prodej čerpacích stanic bude trvat několik let. Podle analytiků však zůstává otázkou, kdo čerpací stanice koupí a kolik za ně zaplatí. K podobnému kroku jako nyní Exxon se již před časem uchýlily konkurenční společnosti Shell a BP.