Oděvní podnik Prostějov zavře další dva závody, propustí 250 zaměstnanců

Prostějov - Prostějovský oděvní podnik koncem června ukončí výrobu v závodech v Olomouci a v Uherském Hradišti. Propustí více než 250 lidí. Jako hlavní důvod uvádí posilující kurz koruny vůči dolaru, euru a zejména libře, neboť jejich obchodní aktivity jsou silně orientovány na Velkou Británii. Problémem je však také rostoucí asijská konkurence a cena elektrické energie.

Textilnímu průmyslu narostly za loňský rok tržby o tři procenta, avšak oděvní průmysl už loni vykazoval ztrátu, která za první tři měsíce roku 2008 dále rostla. OP Prostějov byl tak nucen v minulosti zavřít své výrobny v Ostravě a v Lošticích, a nyní mu již zbývá jen mateřský závod v Prostějově. I ten však musel propustit asi 160 z celkem 3 000 zaměstnanců.

Pád podniku ovšem podle slov jeho obchodního ředitele Milivoje Žáka nehrozí: „Opatření, která děláme, směřují k tomu, abychom uchovali další rozvoj, upevnili pozici na trhu a stabilizovali výrobu,“ vysvětluje Žák. Silná koruna podle něj ničí proexportní výrobu, podnik je přitom orientován převážně právě na export. Ztráta způsobená posilující měnou se v tomto roce pohybuje řádově v desítkách milionů korun.

V minulosti zaniklo hned několik českých oděvních podniků. „Nelze vyloučit chyby managementu a chyby vlastníků těchto oděvních podniků. Ovšem zánik obvykle způsobuje řada vlivů a mezi ně určitě patří i posilování koruny a asijská konkurence,“ poznamenává Jiří Kohoutek, výkonný ředitel Asociace textiliního, oděvního a kožedělního průmyslu.