Český státní dluh v prvním čtvrtletí klesl na 860 miliard

Praha - Státní dluh České republiky klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 32,2 miliardy na 860,1 miliardy korun. Za celý loňský rok ale stát zvýšil státní dluh téměř o 90 miliard korun. Ministerstvo financí dnes potvrdilo své údaje z počátku dubna. Na každého Čecha tak připadá dluh 84 tisíc korun.

Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Důvodem snížení dluhu byl podle dřívějšího vyjádření ministerstva větší než očekávaný pokles těchto instrumentů v oběhu. Za tři měsíce jejich objem klesl o 35,3 miliardy korun.

Vnitřní zadlužení státu kleslo za čtvrtletí o 34,4 miliardy na 740 miliard korun, zahraniční složka státního dluhu pak klesla o 2,9 miliardy na 120,1 miliardy korun. Průměrná splatnost státního dluhu stoupla na 6,7 roku a takzvaný obchodovatelný státní dluh během čtvrtletí klesl na 823,6 miliardy z 853 miliard na konci roku 2007.

Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný (vládní) dluh. Ten je v současnosti podle analytiků ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, případné nebezpečí ekonomové vidí v možném rychlém růstu dluhu.

V roce 2007 se podle informací Českého statistického úřadu zvýšil přibližně o 50 miliard na více než bilion korun. „Jde o rychlejší nárůst, než je vývoj ekonomiky. To svědčí o tom, že si žijeme nad poměry, utrácíme více, než si ekonomika vydělá,“ tvrdí ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. I díky růstu ekonomiky však veřejný dluh v poměru k HDP klesl na 28,7 procenta, přičemž podle maastrichtských kritérií, nutných pro přijetí eura, nesmí překročit 60 procent.