Evropská komise zažaluje Slovensko kvůli státní pomoci pro Fruconu

Brusel - Evropská komise chce u Evropského soudního dvora zažalovat Slovensko kvůli údajně nelegální státní pomoci pro společnost Frucona. Slovensko podle komise selhalo, když nedokázalo od jednoho z největších výrobců lihovin v zemi vymoci vrácení státní pomoci 416,5 milionu slovenských korun, což mu v minulosti přikázala.

Slovenské ministerstvo financí rozhodnutí Evropské komise podrobněji nekomentovalo, ale podle svého mluvčího Miroslava Šmála se bude ještě snažit její rozhodnutí zvrátit.

„Komise bude nadále přísná ke členským státům, které nevykonají její rozhodnutí o státní pomoci. Je to podstatný prvek úsilí zamezení nespravedlivému narušení hospodářské soutěže,“ řekla dnes novinářům eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Daňový úřad v Košicích v minulosti Fruconě odepsal dluh na daních ve výši téměř půl miliardy slovenských korun. Evropská komise však v červnu před dvěma lety rozhodla, že taková státní pomoc je nelegální a Slovensko musí daně od výrobce lihovin vybrat.

Slovensko se poté začalo s Fruconou soudit, aby peníze získalo, ale soud tuto žalobu zamítl. Daňový úřad se sice odvolal, ale podle komise celý proces pokračuje a může ještě nějaký čas trvat.

„Ani dva roky po vydání rozhodnutí komise Slovensko nevymohlo vrácení neoprávněné a neslučitelné pomoci a dosud přijatá opatření nevedla k výsledku se žádaným účinkem,“ zdůvodňuje žalobu komise.

Případy, kdy komise označí nějakou státní pomoc za nelegální, jsou v případě členských států poměrně časté. Méně často však končí žalobou u nejvyššího soudu Evropské unie. Komise takto například v minulosti šetřila v mediálně sledovaném případu státní pomoc od českého státu pro Třinecké železárny. Brusel nakonec rozhodl, že cena, kterou vláda zaplatila za odkoupení akcií firmy Ispat Nová huť od Třineckých železáren, byla skutečně tržní cenou. Nešlo tak o nelegální státní pomoc.