Česká koruna roste nejrychleji na světě, euro už je pod 24 korun

Praha - Česká měna dnes krátce před 15. hodinou prorazila psychologickou hranici 24 korun za euro, odpoledne posílila až na 23,92 korun a obchodování uzavřela na hodnotě 23,98 korun za euro. Od začátku roku posílila vůči euru o více než dvě koruny a podle analytika Aleše Michla se tak stala nejrychlejí rostoucí měnou světa. Odborníci však tvrdí, že současný vývoj již nemá v ekonomice opodstatnění, měnu pohání spekulace. Díky posílení koruny k euru si dnes česká měna polepšila i proti dolaru, uzavřela na 15,47 Kč/USD.

Za poslední rok koruna vzhledem k euru posílila téměř o 14 procent. Ještě v lednu se za nákup jednoho eura platilo více než 26 korun. Česká měna ale v uplynulých měsících svá maxima ustavičně posouvá. Stále tak nenaplňuje očekávání analytiků, kteří již v únoru předpovídali, že růstový trend brzy skončí a kurz se opět přiblíží 27 korunám za euro.

I když je koruna silně překoupená, odborníci předpokládají, že by si silnou pozici mohla ještě chvíli udržet. „Podle mého názoru může dále posilovat tlačena především spekulativními pozicemi, nicméně od své rovnovážné úrovně se koruna odchýlila již poměrně znatelně a s tím roste i riziko, že by se měla začít vracet k úrovním, které jsou opodstatněné vzhledem k výkonu české ekonomiky,“ míní David Marek, analytik společnosti Patria Finance.

Zásah centrální banky ale zatím podle něj nutný není. Avšak pokud by koruna začala posilovat razantními skoky ze dne na den, stal by se zásah shora nevyhnutelným.

Pro české spotřebitele posilující koruna znamená zlevnění dováženého zboží ze zahraničí, především elektroniky, oblečení a také zájezdů do ciziny. Na druhou stranu čeští exportéři ztrácejí cenovou konkurenceschopnost na zahraničních trzích a silná koruna se negativně může promítnout do jejich hospodářských výsledků.

Pomohlo by jim přijetí eura, k tomu však zřejmě dojde nejdříve v roce 2014. Do té doby bude koruna dále posilovat. Aleš Michl předpovídá přijetí eura až v roce 2019. „Přístupový kurz by mohl být i velice blízko deseti korunám za euro,“ myslí si. Česká vláda by však musela vytrvat v reformním úsilí a ekonomika by si musela udržet rychlý růst.