Na pulty českých obchodů se dostala rýže nevhodná i pro zvířata

Brno - V některých obchodech mohli spotřebitelé koupit rýži s nepovolenou genetickou modifikací. Jestli je zdraví škodlivá, kontroloři nevědí, protože daná modifikace se v Evropské unii vůbec neprověřuje, Evropská komise její prodej totiž nepovolila.

Na český trh se dostaly dva druhy geneticky upraveného výrobku, celkem 38 tisíc balení. Zboží zabalila česká společnost Podravka - Lagris a.s. Nakoupila ho od italského dodavatele, který uvedl, že rýže modifikovaná není.

Nepovolená rýže nese označení Euroshopper Rýže dlouhozrnná - varné sáčky. Stažení z prodeje se týká šarží 2201081 a 2101082. Lidem, kteří si ji koupili, doporučuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, aby se obrátili na obchod, kde zboží získali nebo přímo na dodavatele.

Protože tento typ rýže není v Evropské unii vůbec povolený, neměla by se s ním krmit ani zvířata. O jeho možných dopadech na zdraví není zatím nic známo.

Upozornění na výskyt nepovolené modifikace dostali inspektoři od slovenských kolegů. Tamní veterinární a potravinová správa již zadržela 7 660 kilogramů tohoto výrobku.