Exportéři žádají ČNB o snížení úrokových sazeb

Praha/Mladé Buky - Asociace exportérů vyzývá Českou národní banku (ČNB) ke snížení úrokových sazeb nejméně o čtvrt procenta. Tento krok by měl pomoci českým vývozcům překonat obtíže způsobené rychlým posilováním koruny. Ekonomové ale nepředpokládají, že by banka žádost asociace vyslyšela.

Vývozci tvrdí, že je razantní zásah České národní banky nezbytný. „Jsou to věci, které exportérům pomohou přežít,“ zdůraznil předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Podle jeho slov by banka tímto opatřením také naznačila, že vysoká inflace je pouze důsledkem vládních reforem, nikoliv poruch ekonomiky.

Odborníci ale upozorňují, že právě rychlý růst cen je důvodem, proč ČNB nemůže přání exportérů vyslyšet. „Pravděpodobně se toho v nejbližší době nedočkáme, protože inflace neustupuje,“ míní hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Česká národní banka sáhla na úrokové sazby naposledy na počátku února. Hlavní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy posunula o čtvrt procentního bodu vzhůru na nynějších 3,75 procenta.