Orco investuje v pražských Bubnech 72 miliard korun

Praha - Developerská firma Orco Property Group připravuje v pražské městské části Bubny rozsáhlou investici. Její hodnota se má vyšplhat přibližně na tři miliardy eur, v přepočtu tedy zhruba 72 miliard korun. Se stavbou nového administrativního a obytného komplexu chce developer začít v roce 2010.

Na bubenských pozemcích, za které Orco zaplatilo Správě železniční dopravní cesty 1,1 miliardy korun, má vzniknout přes půl milionu metrů čtverečních kancelářských prostor. Asi třetinu z celkové plochy 1,2 milionu metrů čtverečních zaberou byty. Zhruba 30 procent komplexu má zůstat vyhrazeno pro zelené plochy, které budou mít podobu parků i zatravněných střech.

Orco plánuje v Bubnech postavit také nemocnici. Podle aktuálních plánů by měla být soukromá. „Nyní hledáme operátora, který by zdravotnické zařízení provozoval,“ upřesnil viceprezident Orca Aleš Vobruba. Stejný postup zvolila firma i v případě zamýšleného kampusu. O jeho obsazení již jedná se zahraničními i domácími univerzitami.

Třímiliardová investice reprezentuje pouze peníze vynaložené na stavbu společností Orco. Nezahrnuje případné investice magistrátu do dopravní infrastruktury nebo případné dotace z evropských fondů. Developer zároveň připustil, že by se do projektu mohli v budoucnosti zapojit i další investoři.

Jedinou komplikací, která by mohla vzniknout, je otázka památkově chráněných budov, jež na 25hektarovém pozemku stojí. Národní památkový ústav a příslušný odbor magistrátu již sice zrušení ochrany doporučily, odborníci na průmyslové dědictví však s jejich rozhodnutím nesouhlasí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto