Kalouskův návrh státního rozpočtu: Schodek nepřekročí 38,1 miliardy korun

Praha - Stát v příštím roce utratí 1057 miliard korun a schodek státního rozpočtu by neměl překročit 38,1 miliardy korun. S odvoláním na první návrh rozpočtu 2009, který projedná v pátek vláda, o tom informuje server Aktuálně.cz. Kladně se dnes o deficitu veřejných financí v Česku vyjádřila také Evropská komise.

Z dokumentu je zřejmé, že ministr financí Miroslav Kalousek musí splnit tři hlavní úkoly. Chce udržet deficit rozpočtu na úrovni, která se očekává letos, tedy 1,5 procenta HDP (návrh připouští zvýšení na 1,6 procenta). Zároveň musí uhradit dvě nejrychleji rostoucí položky, tedy výdaje na penze a na úhradu státního dluhu. To znamená proti letošku sehnat téměř 50 miliard korun. Takovou částku nepokryje vyšší výběr daní z příjmu, který má být proti dosavadním předpokladům o 15 miliard vyšší. Vedle toho musí Kalousek vyhradit čtyři miliardy korun na platy vyučujících, udržet výši dotací armádě na 1,35 procenta HDP a pro výzkum na 0,6 procenta HDP.

Přidávat resortům se nebude, o peníze spíše přijdou 

O peníze přijdou proto především ty resorty, které mohou získat peníze z Evropských fondů. O osm miliard přijde ministr dopravy Aleš Řebíček, o tři miliardy jeho kolega ze zemědělství Petr Gandalovič či Tomáš Julínek ze zdravotnictví. Ke zvýšení plateb zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce by dojít nemělo, letošní částka 47,5 miliardy korun se napřesrok zvýší jen o 200 milionů korun.

„S ohledem na snižování deficitu veřejných rozpočtů v letech 2009 až 2011 nelze respektovat požadavky správců kapitol na navýšení výdajů, i když se bude jednat o výdaje vyplývající ze schválených legislativních předpisů nebo z přijatých usnesení vlády apod. Správce kapitoly si musí zabezpečit tyto nové výdaje v rámci stanovených výdajů,“ stojí ve vládním materiálu.

Z Kalouskova návrhu vyplývá, že proti deficitu státního rozpočtu 38,1 miliardy korun v příštím roce se schodek bude snižovat ročně o půl miliardy, do roku 2011 klesne na 57,6 miliardy. Česko se tedy za tři roky zadluží jen částkou odpovídající 1,2 procenta HDP.

Pozitivní vývoj očekává i EU

Pozitivní zprávy ohledně schodku veřejných financí na příští rok přišly dnes také z Evropské unie. Evropská komise očekává, že by měl český deficit příští rok dosáhnout pouze 1,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vliv vládních reforem vylepšil původní prognózu o 0,3 procenta.

Pro přijetí eura je zapotřebí udržet schodek veřejných financí pod hranicí tří procent HDP. Stát však v současnosti hospodaří podstatně lépe, než si naplánoval v takzvaném konvergenčním programu, který je jízdním řádem na cestě k přijetí jednotné evropské měny. Pro letošek vláda do konvergenčního programu uvedla schodek 2,9 procenta HDP, pro příští rok 2,6 procenta a pro rok 2010 2,3 procenta.