Kvůli biopalivům čelí existenčním problémům 100 milionů lidí

Brusel - Produkce biopaliv ohrožuje živobytí 100 milionů lidí. Ve své zprávě to dnes uvedla nevládní organizace Oxfam. Současně vyzvala Evropskou unii k přehodnocení svého přístupu k "zeleným" palivům, protože její snaha zajistit energetickou bezpečnost je příliš drahá a navíc poškozuje životní prostředí.

Světová banka uvádí, že ceny potravin za poslední tři roky vzrostly o 83 procent. Podle Oxfamu se biopaliva na tomto růstu podílejí zhruba třetinou. Do existenční nejistoty tak přivedla 100 milionů lidí a dalších 30 milionů dohnala na hranici chudoby.

Pozitivní efekty plynoucí z biopaliv jsou ale mizivé. „Spotřeba ropy ve vyspělých zemích je tak vysoká, že by si to vyžádalo obrovské množství zemědělské produkce, aby se biopaliva stala významnou alternativou ropy,“ stojí ve zprávě.

Kvůli rostoucí spotřebě biopaliv v Evropské unii, která si stanovila ambiciózní cíl zvýšit do roku 2020 podíl biosložky v pohonných hmotách na 10 procent, se výrazně zvyšuje poptávka po palmovém oleji. Růstu jeho produkce tak budou muset brzy posloužit i původní porosty.

Výroba biopaliv ale není šetrná ani k ovzduší. Oxfam odhaduje, že by kvůli jejímu zvýšení mohli zpracovatelé do roku 2020 do ovzduší vypustit o 3,1 miliardy až 4,6 miliardy tun oxidu uhličitého více. To představuje 46 až 68násobek toho, kolik chce EU ročně ušetřit emisí díky využití „zelených“ paliv.