Ceny ropy prudce klesly po zprávě o růstu zásob v USA

Londýn/New York - Světové ceny ropy se dnes odpoledne vlivem údajů o nečekaném růstu ropných zásob ve Spojených státech silně propadly a americká ropa ztratila až pět dolarů na barel. Statistiky potvrdily, že prudký nárůst cen benzinu snížil poptávku Američanů po
pohonných hmotách.

Americká ropa WTI spadla po zprávě o zásobách až na 132,25 dolaru. Kolem 17:15 středoevropského času ztrácela na předešlý závěr 3,85 dolaru a nacházela se kolem 133,20 dolarů za barel. Vzdálila se tak již na téměř sedm dolarů od rekordu těsně pod 140 dolary z minulého týdne. Severomořská ropa Brent oslabila o 3,30 na 133,15 dolaru.

Podle vládních údajů se zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily o 0,8 milionu barelů, třebaže trh čekal pokles o 1,4 milionu barelů. Zásoby nafty a topného oleje vzrostly o 2,8 milionu barelů, což bylo také více, než se čekalo. Poptávka po benzinu klesla za poslední čtyři týdny v meziročním srovnání o 2,1 procenta.

Ropný trh také registroval oznámení Saúdské Arábie, podle něhož zde bylo letos zatčeno asi sedm stovek domácích i zahraničních radikálních muslimů, z nichž někteří plánovali atentáty na ropné objekty a byli napojeni na teroristickou síť Al-Káidu. Podle analytiků to ukazuje, že Rijád je před teroristy z Al-Káidy o krok vpřed a celkově to může poněkud snížit cenovou přirážku kvůli terorismu, řekl Tim Evans z firmy Citi Futures Perspective.

Ropný trh bude nyní čekat na večerní rozhodnutí americké centrální banky (Fed). Změna úroků se sice nečeká, investoři ale budou sledovat, jaký názor se ve Fedu tvoří ohledně dalšího vývoje ekonomiky. Pro trh s ropou bude důležitý zejména vliv úrokových sazeb na kurz dolaru. Letošní až čtyřicetiprocentní nárůst cen byl totiž do velké míry ovlivněn poklesem dolarového kurzu v důsledku série snižování amerických úrokových sazeb.