Fed ponechal úroky beze změny, vyjádřil obavy z inflace

Washington - Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změny na dvou procentech. Zastavila tím sérii snižování úroků, které zahájila loni v září. Fed zároveň vyjádřil zvýšené obavy z inflace, a připravil tím cestu k budoucímu přitvrzení měnové politiky.

Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC), který v rámci Fedu o sazbách rozhoduje, po dvoudenním zasedání zastavil snižování úroků po deseti měsících jejich nárůstu. FOMC snížil základní úrok od loňského podzimu o celkem 3,25 procentního bodu z původních 5,25 procenta, aby omezil negativní dopad hypoteční a úvěrové krize na ekonomiku a zamezil propadu ekonomiky do recese.

V posledních týdnech ale v uvažování Fedu převážily obavy z inflace, kterou zvyšuje zejména prudký růst cen ropy a potravin. Inflaci v USA také podporuje pokles dolarového kurzu. Dolar od loňského podzimu až donedávna setrvale klesal, zejména v důsledku snižování amerických úroků, a šéf Fedu Ben Bernanke nedávno vyjádřil obavy z vlivu slabého dolaru na inflaci.

„Ačkoli rizika týkající se ekonomického růstu přetrvávají, zdají se být poněkud menší, zatímco rizika růstu inflace a inflačních očekávání se zvýšila,“ uvedl FOMC. Dodal, že „ekonomická aktivita celkově dále roste,“ zatímco na posledním zasedání na konci dubna označil ekonomiku za „slabou“. Podle analytiků tak Fed naznačil, že by mohl začít se zvyšováním úroků ještě během tohoto roku.

Na finančních trzích zpočátku reagoval dolar na dnešní vyjádření Fedu růstem, brzy ale zisky na euro ztratil. Americké akcie po zprávě mírně vzrostly.

Američtí centrální bankéři musí nyní zvažovat na jedné straně slabou ekonomiku, kterou stahuje dolů krize na trhu bydlení a rekordně drahé pohonné hmoty. Drahá energie a další komodity spolu se slabým kurzem dolaru však také zvyšují inflační tlaky, což by Fed měl nutit ke zvyšování úroků. Fed musí ze zákona zajišťovat jak nízkou inflaci, tak ekonomický růst, a jeho manévrovací prostor je tak nyní omezený.

„Fed předložil mírně tvrdší prohlášení, které signalizuje, že by mohl zvýšit úrokové sazby ve druhé polovině tohoto roku,“ řekl agentuře Reuters devizový makléř firmy Ruesch International Joe Manimbo.

Předseda rady guvernérů Fedu Ben Bernanke nedávno vyjádřil přesvědčení, že americká ekonomika se vyhnula hlubší recesi. Hrubý domácí produkt USA prudce zpomalil růst v posledním loňském čtvrtletí, kdy se zvýšil jen o 0,6 procenta, v prvním čtvrtletí ale proti očekávání mírně zrychlil tempo na 0,9 procenta. Ve druhém čtvrtletí sice většina ekonomů čeká pokles, po něm by ale mělo podle Fedu následovat oživení.