ČNB: Posilování koruny nereflektuje stav ekonomiky

Praha - Tempo, kterým posiluje česká koruna neodpovídá rychlosti zvyšování produktivity práce a nereflektuje skutečný stav tuzemské ekonomiky. Na dnešním společném jednání se na tom shodli představitelé České národní banky s Asociací exportérů. Ti na ČNB tlačí, aby snižovala úrokové sazby, čímž by přispěla ke schlazení prudce sílícího kurzu domácí měny.

„V horizontu jednoho nebo dvou měsíců vidíme snížení sazeb jako reálné, protože se domníváme, že ta inflace, která v současné době v naší ekonomice je, je způsobena vládními reformami, nikoliv výsledkem naší ekonomiky,“ obhajoval možnost zásahu ČNB v rozhovoru pro Českou televizi předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Ze strany ČNB se však Grund žádného konkrétního příslibu nedočkal. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma sice představitele asociace exportérů ubezpečil o tom, že kurz koruny je důležitým parametrem při rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách. Zároveň však zdůraznil, že zákonným cílem ČNB je cenová stabilita. Právě vysoká inflace, která v současnosti trápí českou ekonomiku, si vyžaduje spíše vyšší úrokové sazby.

Posilování koruny exportéry ruinuje. Nutí je ke zdražování jejich zboží na zahraničních trzích, a snižuje tak jejich konkurenceschopnost. Koruna posíla za poslední rok k euru o 17 procent a o celých 28 procent je nyní silnější vůči dolaru. V žebříčku nejrychleji sílících měn světa zaujímá česká koruna hrdě první příčku. „S tím se naše malá česká ekonomika nemůže v takhle krátkém horizontu vypořádat,“ varoval Grund.

Pokud Česká národní banka nezasáhne, začnou mít vývozci značné problémy. Jejich rezervy totiž nejsou nevyčerpatelné. Předseda Asociace exportérů odhaduje, že by mohlo v blízké době zkrachovat 20 až 30 procent vývozních firem.

K takovému katastrofickému scénáři ale podle Grunda nejspíš nedojde. Vývozci přesto doufají, že ČNB nakonec jejich volání vyslyší, a to i přesto, že se včera centrální banka rozhodla ponechat sazby beze změny. Svá tvrzení prý mohou opřít o analýzy a data, která nemůže banka přehlížet.

Ekonomové jsou skeptičtí

Odborníci již ale takový důvod k optimismu nevidí. „Pochybuji, že by Česká národní banka vyslyšela nějakým přímým způsobem tyto prosby,“ zdůraznil ekonom ČSOB Tomáš Sedláček. Podle něj má Česká republika jedny z nejnižších úrokových sazeb, a to i v době, kdy celosvětově převládá tendence k jejich zvyšování.

Řešením je přechod na euro

Posilování koruny podle Sedláčka nyní táhnou především spekulace. Boj s nimi je pro Českou národní banku velmi komplikovaný. „Jediným řešením, které vidím, je přijetí eura,“ podtrhl.

Zavedení jednotné měny by uvítali i exportéři. Jejich podnikání by se díky tomu výrazně zjednodušilo a odpadla by rizika plynoucí ze změny kurzu měny. „Zcela jistě jsme propásli nejvhodnější chvíli. Euro jsme měli přijmout v roce 2006 při kurzu 28 CZK/EUR,“ uzavřel Grund.