Pecina: Cena tepla může za několik let vzrůst až o polovinu

Praha - Cena tepla může podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny ve střednědobém horizontu vzrůst až o 50 procent. Řekl to v dnešních Otázkách Václava Moravce a doplnil, že důvodem zdražení bude pokles těžby hnědého uhlí, jeho následný nedostatek a růst jeho cen. Pecina zároveň zmínil, že pro energetickou soběstačnost Česka je nezbytné začít stavět jaderné elektrárny.

„Existují ekonomické propočty, které hovoří o tom, že cena tepla by se (při nedostatku hnědého uhlí) mohla ve střednědobém horizontu pěti, šesti let zvednout až o 50 procent,“ uvedl Pecina, podle kterého se těžba hnědého uhlí sníží v důsledku existence takzvaných územních limitů. Ty by měly být prolomeny, míní: „Máme pod zemí obrovské bohatství a nedovedu si představit, že bychom tam toto bohatství při dnešní situaci na energetických trzích nechali ležet ladem.“

Aby bylo Česko energeticky soběstačné, musí podle Peciny rovněž začít stavět jaderné elektrárny. Povolovací proces však podle odhadu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové bude trvat mezi šesti a sedmi lety a stavba dalších pět let. „Dnes nám tedy nezbývá nic jiného, než zrušit územní limity a začít s přípravou na stavbu nových bloků, případně úplně nových jaderných elektráren,“ konstatoval Pecina.

Nové jaderné zdroje preferuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) a opoziční ČSSD. Rozšíření jaderné energetiky odmítají hlavně zelení, jejichž předseda Martin Bursík vede ministerstvo životního prostředí.

Nezávislá komise pro posouzení energetických potřeb ČR, vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem, příští týden předá premiérovi první, zhruba stostránkovou analytickou část svojí zprávy. Podle informací médií z tohoto týdne komise vládě přímo nedoporučí dostavbu Temelína; navrhne však, aby u všech plánovaných energetických projektů kabinet okamžitě uvolnil proces posouzení vlivu na životní prostředí.

Ministerstvo životního prostředí v reakci na tyto informace poukázalo na koaliční smlouvu, v níž se ODS, KDU-ČSL a SZ zavázaly, že se nepustí do příprav budování dalších jaderných bloků.