eBay bude opět platit za prodej padělků

Paříž - Internetová aukční síň bude muset zaplatit výrobci luxusního zboží Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) odškodné ve výši 38,6 milionů eur (v přepočtu asi 923,7 milionu korun). Trest eBay uložil francouzský soud za to, že umožnila na svých stránkách prodej padělků proslulé značky. Internetové aukční síně se tedy začínají bát. Výrobci špičkového zboží mohou naopak být spokojeni. Zdá se, že jejich know-how bude chráněno i na internetu.

„Padělky jsou pohromou všech výrobců a na stránkách eBay se jich prodává velké množství.  Některé přímo od čínských výrobců, jiné z čínských internetových obchodů a následně se prodávají ve Francii,“ řekl právník firmy L. Vuitton Didier Malka.

Na internetového prodejce si stěžují i jiné firmy. Podle  L'Oreal, Diora nebo klenotnictví Tiffany se eBay kvůli výdělku z poplatků z prodeje dostatečně nestará o to, je-li zboží originál nebo napodobenina. Aukční síň naproti tomu tvrdí, že pokročila v boji s padělateli a chce se proti rozsudku odvolat.

„Loni jsme z eBay a s ním spojených internetových stránek stáhli 2,2 miliónu prodávaných předmětů, takže naše opatření očividně fungují. Padělky tvoří jen minimum výrobků, se kterými se obchoduje na našich stránkách,“ upozornil pracovník právního oddělení eBay Alexandre Menais.

Soud s LVMH je již několikátý v pořadí, který eBay v oblasti padělků prohrála. Před měsícem musela zaplatit výrobci luxusních kabelek Hermés kvůli stejnému prohřešku 20 tisíc eur. Stěžují si na něj ale také kosmetické společnosti L'Oréal a Dior či klenotnictví Tiffany.

Loni eBay prohrál šestiletý soudní spor kvůli prodeji padělků zboží světoznámých firem v Německu. Žalobu na eBay podala společnost Montres Rolex SA se svými dceřinými podniky, které prodávají hodinky značky Rolex.