Francie připouští revizi unijní politiky biopaliv

Paříž - Představitelé Francie, která v úterý na půl roku přebírá předsednictví v Evropské unii, připustili revizi společné politiky biopaliv. Na mušku si berou především unijní cíl, podle něhož má dosáhnout podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot do roku 2020 deseti procent.

Stanovený cíl pro biopaliva je „pravděpodobně omylem“, řekla francouzská státní tajemnice pro životní prostředí Nathalie Kosciusko- Morizetová. Podle ní by namísto cíle v podobě kvóty bylo lepší stanovit pro biopaliva přísná ekologická a sociální kritéria, a poté upřesnit, jaká úroveň jejich využití by byla schůdná. „Pravděpodobně budeme nuceni zpochybnit nebo odložit desetiprocentní cíl,“ řekla tajemnice.

Za jedno z kritérií Kosciusko-Mirozetová označila nutnost zajistit, aby biopaliva nevytlačovala produkci potravin. Podle kritiků politiky biopaliv přispěl prudký nárůst spotřeby těchto produktů ve vyspělých zemích v posledních letech k výraznému vzestupu cen potravin a letošní potravinové krizi v nejchudších zemích.

Vzrůst spotřeby biopaliv podporovaných vládními nařízeními a subvencemi provází stále ostřejší kritika. Vedle negativních dopadů na potravinový trh se poukazuje na jejich škodlivost pro životní prostředí, zejména deštné pralesy. Vědecké studie totiž zjišťují, že biopaliva z potravinových plodin spotřebovávají více energie, než dodávají, a jejich vyhlašovaný vliv na snižování emisí skleníkových plynů je přinejmenším pochybný.

Revizi politiky biopaliv zatím jako jediný unijní stát vyhlásila Itálie. Představitelé Velké Británie k ní vyjádřili námitky. Pochybnosti o společném cíli Evropské unie má i český ministr zemědělství Petr Gandalovič. V rozhovoru pro týdeník Euro řekl, že Česká republika musí cílových 5,75 procenta biopaliv v roce 2010 podrobit velkému zkoumání.