ČEZ bude distribuovat elektřinu v Turecku

Ankara - Konsorcium složené z českého energetického gigantu ČEZ a turecké společnosti Akenerji vyhrálo tendr na koupi turecké distribuční sítě v provincii Sakarya. Zaplatí za ni 600 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 9,1 miliardy korun).

„Úspěch v Turecku je příznivá zpráva pro naše investory, kteří jistě ocení i naše spojení se silným domácím partnerem,“ komentoval výsledek výběrového řízení generální ředitel ČEZu Martin Roman. Turecký trh je podle něj „zemí zaslíbenou“. Spotřeba elektřiny v Turecku roste ročně až devítiprocentním tempem, navíc ve srovnání s Českou republikou spotřebují Turci energie mnohem více. V roce 2006 to bylo zhruba 170 terawatthodin, zatímco spotřeba v Česku dosáhla stěží 60 terawatthodin.

Kromě tendru na privatizaci distribuční sítě v provincii Sakarya usiloval ČEZ také o koupi distributora v oblasti Ankary. V tomto výběrovém řízení ale neuspěl. Nejlepší nabídku zde podalo konsorcium turecké společnosti Sabanci Holding a rakouské firmy Verbund.

ČEZ se v poslední době snaží rozšířit své aktivity na celou řadu evropských trhů. Kromě České republiky a Turecka působí také na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Bosně a Hercegovině, Rumunsku a Rusku. Svou expanzi opírá o stavbu jaderných a plynových bloků, provoz tepelných elektráren i distribuci elektřiny.