Analytici: Ceny bytů v regionech porostou o desítky procent

Praha - Ačkoli nejdražší lokalitou na českém trhu s bydlením zůstává stále s velkým náskokem hlavní město, některé regiony ho budou v příštích letech rychlým tempem dohánět. Nejvíce by se podle analytiků mělo zdražování dotknout Ústí nad Labem, Českých Budějovic a Plzně. Ceny bytů by zde mohly vzrůst až o desítky procent.

Příčina rychle rostoucích cen bydlení je zřejmá, je jí vysoká poptávka ze strany obyvatel. Češi bohatnou, a stále větší část populace si tak může dovolit řešit otázku vlastního bydlení. Koupěchtivost Čechů ještě umocňuje dobrá dostupnost hypoték a dalších úvěrů na bydlení. Podle manažera poradenské společnosti DTZ Martijna Kanterse hrají svou roli také demografické faktory. „V poslední době jsme si všimli nárůstu české populace. V loňském roce to bylo sto tisíc, v prvním letošním čtvrtletí více než dvacet tisíc obyvatel,“ vysvětluje.

Růst cen rezidenčních nemovitostí se dá podle šéfa realitní kanceláře AAAByty.cz Petra Illetška očekávat také na Karlovarsku a ve středních Čechách, naopak skepticky se staví ke zdražování v Ústí nad Labem, a to i přesto, že jsou zde ceny bytů dlouhodobě podhodnocené.

Bytů je dost, panelák už ale neláká

Ceny bytů sice nahoru šroubuje rostoucí poptávka, rozhodně však neplatí, že by jich byl v Česku nedostatek. „Bytů máme statisticky nadprůměrně. Už se blížíme ke 440 bytům na tisíc obyvatel, což je v Evropě vysoce nadprůměrné,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, která se zabývá pronajímáním bytů a kanceláří.

Problémem je, že většina z českých bytů - asi 1,2 milionu - je v panelácích. Ty už dávno nejsou vysněným bydlením. Češi jsou totiž čím dál víc vybíravější. „Mění se preference lidí při výběru nemovitosti. Mnohem víc než v minulosti dbají na některé faktory, tím nejdůležitějším je určitě dopravní dostupnost a zejména u nových bytů pak také standard vybavení, provedení bytu a architektonické a dispoziční uspořádání,“ podotýká Illetško. Nejvíce lidí kupuje rodinné domy, velká poptávka však zůstává také u malých bytů s plochou kolem šedesáti metrů čtverečních. Roste však i poptávka po luxusnějších nemovitostech.

Mění se také chování developerů. Hitem devadesátých let byly satelity postrádající občanskou vybavenost i dopravní dostupnost. Ceny nemovitostí v nich však dnes klesají. Developeři na tento trend reagují řadou kvalitních projektů zahrnujících například školy, nákupní centra a další „lákadla“.

Byt je stále dobrá investice

Bydlení nadále zůstává dobrou investicí. Podle Kanterse se však Češi při výběru nového bytu či domu stále chovají jinak než ostatní Evropané. „V české mentalitě je koupit si byt a zůstat v něm po zbytek života. V řadě jiných zemí je docela normální koupit byt a potom, jak se zlepšuje vaše společenské postavení a zvětšuje se vaše rodina, se stěhovat z jednoho bytu do druhého,“ vysvětluje.

V poslední době v Česku přibývá také lidí, kteří nakupují byty pouze proto, aby v nich zhodnotili peníze. Nehledají v nich vlastní bydlení. Čistě investiční nákup radí Illetško konzultovat s odborníkem, který doporučí nejlepší lokalitu.