Europoslanci: EU by měla zmírnit cíl využití biopaliv

Štrasburk/Brusel - Europoslanci z výboru pro životní prostředí, chtějí prosadit přehodnocení cílů Evropské unie v oblasti využití biopaliv. Současný desetiprocentní podíl do roku 2020 by se tak mohl snížit až na polovinu. Europoslanci tímto krokem reagují na kritiku, že zvýšení produkce plodin na výrobu biopaliv významně přispívá k růstu cen potravin.

Evropská unie se loni zavázala, že zvýší podíl biopaliv v pohonných hmotách na deset procent, teď se ale zdá, že by mohla ambiciozní cíl přehodnotit. Europoslanci z výboru pro životní prostředí požadují, aby se biopaliva v roce 2015 podílela na spotřebě pohonných hmot pouze čtyřmi procenty. Poté by se situace analyzovala a rozhodlo by se, jak postupovat dál.

Poslance k požadavku přehodnocení cíle přiměly mimo jiné obavy z toho, že by evropské farmy nemusely stačit na pokrytí potřeby plodin pro výrobu biopaliv. „Mohlo by to být moc,“ řekl o desetiprocentním cíli šéf výboru pro životní prostředí, český europoslanec Miroslav Ouzký. „Všechna pole by byla jen žlutá, a nic už by nezbylo na brambory,“ dodal.

S návrhem na zmírnění politiky biopaliv přišel poslanec Evropského parlamentu Claude Turmes, který má nestarosti oblast obnovitelných zdrojů. Alternativou k ekologickému přínosu biopaliv podle něj je zvýšení podílu automobilů poháněných elektřinou.

Biopaliva sklízejí kritiku především za to, že jejich výroba přispívá ke zdražování potravin. Podle organizace Oxfam tak biopaliva uvrhla do existenčních problémů již 100 milionů lidí. Před zhoubným vlivem biopaliv ale varuje také Světová banka a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Kvůli jejich závěrům již požaduje revizi evropské politiky biopaliv Německo, Francie, Velká Británie a Itálie.