Rusko vybírá správce pro ropné fondy, šanci mají Švýcaři

Moskva - Rusko hodlá uspořádat výběrové řízení na správce svých dvou státních fondů, do kterých proudí příjmy z prodeje ropy. O správu fondů, jejichž hodnota se odhaduje na 163 miliard dolarů, již projevila zájem bankovní istituce UBS a další švýcarské banky. Moskva s nimi zahájila jednání.

Informaci dnes prezentoval náměstek ruského ministra financí Dmitrij Pankin po schůzce se švýcarskou ministryní hospodářství Doris Leuthardovou. „Švýcarské banky, především UBS, by se rády podílely jako poradci i jako správcové,“ uvedl Pankin. Dodal, že Moskva na poradenství a správu fondů zorganizuje tendr.

V letošním roce Rusko rozdělilo svůj původní stabilizační ropný fond do dvou. Rezervní fond se 130 miliardami dolarů má být pro státní rozpočet nárazníkem pro případ poklesu cen ropy, zatímco Fond národního bohatství se 33 miliardami dolarů bude moci volněji a rizikověji investovat. Oba fondy nyní investují jen do nejbezpečnějších dluhopisů, kde jsou však výnosy velmi nízké. Fondy nyní řídí ministerstvo financí a správcem jejich peněz je centrální banka.

V ruských plánech figuruje i založení vládní agentury, která bude spravovat fondy po vzoru podobné státní investiční agentury například ve Spojených arabských emirátech. Agentura by si najala zahraniční bankovní poradce a vypisovala tendry na výběr správců.

Právě investice státních fondů ropných nebo východoasijských zemí vzbuzují na Západě obavy kvůli tomu, že by se významné majetky ve vyspělých zemích dostaly pod kontrolu cizích vlád. Dosud nejznámější ruskou státní investicí v zahraničí byl nákup pěti procent akcií evropské skupiny letecké techniky EADS ruskou státní bankou VTB.