Mýtné vyneslo 3,1 miliardy za půl roku, o 500 milionů více než loni

Praha - Za první pololetí tohoto roku bylo vybráno na mýtném na českých silnicích 3,1 miliardy korun. To je téměř o půl miliardy korun víc, než ve stejném období loňského roku. Důvodem je stále rostoucí počet kamionů. Celkem je jich dle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové nyní v systému registrováno téměř 325 tisíc.

„Všechny ukazatele předepisovaného mýta nám meziročně vzrostly o 15 procent,“ uvedla Vápeníková. Největší zvýšení bylo zaznamenáno v dubnu, kdy dopravci za použití dálnic a vybraných silnic první třídy zaplatili o 30 procent více než loni. S 556 miliony korun byl duben vůbec nejvýnosnějším měsícem od počátku spuštění systému v lednu loňského roku.

Rekordním dnem byl 28. květen, kdy řidiči kamionů zaplatili 24 milionů korun. Denní průměr činí 17 milionů Kč. V pracovní dny se vybraná suma blíží hranici 23 milionů korun, v sobotu klesá na polovinu a v neděli na pětinu. Týdně se na mýtném vybere kolem 130 milionů korun.

„Na základě zpřesněných odhadů po prvním pololetí lze očekávat celkový roční výběr mýta kolem 6,5 miliardy korun,“ řekl Karel Feix, šéf společnosti Kapsch, která systém postavila a pro stát spravuje. Dodal, že do systému se každý týden registruje 2 000 nových kamionů. Mýtné se v České republice vybírá na všech dálnicích a rychlostních silnicích v délce asi 1 000 kilometrů a na téměř 200 kilometrech silnic první třídy.

Povinnosti platit podléhají kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Průměrná sazba na dálnicích je 4,05 koruny za kilometr, na silnicích první třídy je zhruba poloviční.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že se elektronické mýtné bude od ledna týkat také malých nákladních vozů od 3,5 tuny do 12 tun.