Ekonomika eurozóny zpomalila čtvrtletní růst na 2,3 procenta

Brusel - V prvním čtvrtletí meziroční růst ekonomiky Evropské unie zpomalil na 2,3 procenta z 2,5 procenta v předešlém čtvrtletí. Také růst v eurozóně oslabil na 2,1 procenta oproti 2,2 procentům v předešlých třech měsících. Výsledek dnes sdělil statistický úřad Eurostat, který tím revidoval předchozí odhady růstu směrem dolů.

Ještě před měsícem byl růst v EU odhadovaný Eurostatem 2,5 procenta a v eurozóně se předpokládal 2,2 procenta. V porovnání s předchozím čtvrtletím hrubý domácí produkt 27 zemí EU i 15 zemí eura vzrostl o 0,7 procenta, nikoli o 0,8 procenta, jak odhadovaly údaje v červnu.

Tahounem hrubého domácího produktu eurozóny bylo hlavně Německo, kde meziročně HDP vyrostlo o 2,6 % - tedy nejvíce za posledních 12 let. Naopak špatné výsledky přišly ze Španělska a Nizozemí.

Podle agentury Reuters byla očekávání analytiků taková, že Eurostat nechá červnové údaje beze změny. Revize k horšímu podle ekonomů potvrzuje nepříznivý vliv globální úvěrové krize a zpomalování americké ekonomiky. Na evropskou ekonomiku působí negativně také silný kurz eura a zvýšené inflační tlaky kvůli drahým potravinám a pohonným hmotám.

Růst české ekonomiky má obdobnou tendenci jako další ekonomiky střední a východní Evropy - ve srovnání s EU dále zaznamenává nadprůměrné tempo, které v prvním čtvrtletí dosahovalo 5,3 procenta. Nejvyšší meziroční tempo z celé EU vykazovalo Slovensko s 8,7 procenta, následovalo Rumunsko, Bulharsko, Litva a Polsko.

Shodně rostla podle Eurostatu v meziročním srovnání v obou posledních čtvrtletích také americká ekonomika, o 2,5 procenta. Další ekonomická mocnost Japonsko rostla v prvním čtvrtletí o 1,3 procenta.