Největší společností na světě zůstává Wal-Mart

New York - Aspoň podle letošního srovnání časopisu Fortune. Magazín pod hlavičkou zpravodajské skupiny CNN porovnal tržby velkých společností a publikoval žebříček "Fortune 500" 2008. První je už podruhé za sebou Wal-Mart. Maloobchodní řetězec působící na trzích všech kontinentů kromě Afriky utržil v minulém roce 378,8 miliardy dolarů.

Druhé místo obsadil americký ropný gigant Exxon Mobil, za kterým následoval britsko-nizozemský konkurent Royal Dutch Shell. Americké podniky ale ve stínu poklesu výkonu tamního trhu zaznamenaly nejhorší výsledky v posledním desetiletí. Ze srovnání vyplývá, že nejvíce se daří firmám operujících v sektorech zpracování surovin a energií, které těží ze stoupajících cen svých produktů.

Firmy se sídlem ve Spojených státech obsadily letos jen 153 míst. Z České republiky není v seznamu ani jeden podnik, probojoval se do něj ale polský ropný koncern PKN Orlen, který je vlastníkem českého Unipetrolu. Společnost PKN obsadila s tržbami 17,6 miliardy dolarů 477. místo. V první dvacítce se objevila největší evropská automobilka Volkswagen, jejíž součástí je česká Škoda Auto.

Premiant žebříčku Wal-Mart byl založen v roce 1962 . K dnešku zaměstnává přes 2 miliony lidí. Komentáře časopisu Fortune velmi oceňují tzv. environment-friendly politiku jeho podnikání. Stejně tak je dle autorů žebříčku Wal-Mart velmi atraktivním zaměstnavatelem. Přes 90 procent jeho zaměstnanců disponuje firemním sociálním a zdravotním pojištěním, což ve Spojených státech není běžné a Wal-Mart byl ještě nedávno obviňován právě z „vykořisťování svých lidí“. Wal-Mart bývá oceňován i za vysokou kvalitu dovážených produktů, ikdyž mnohá občanská sdružení právě v politice dovozu některých tovarů vidí terč hodný kritiky.

Největší firmy světa (dle tržeb):

    1. Wal-Mart Stores

    2. Exxon Mobil

    3. Royal Dutch Shell

    4. BP

    5. Toyota Motor

    6. Chevron

    7. ING Group

    8. Total

    9. General Motors

    10. Conoco Phillips