Developeři prý podvádějí zájemce o koupi nemovitosti

Praha - Smlouvy, které zájemci o nové bydlení podepisují s největšími českými developery jsou nezákonné. Mimo jiné tento závěr přinesla analýza advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Zkoumala smlouvy největších českých developerů a zjistila, že klienti musí například celou cenu bytu nebo její větší část uhradit ještě před jeho předáním a zapsáním do katastru nemovitostí. Celý obchod pak může skončit tak, že zůstanou bez bytu i bez peněz. Právních rezerv ve smlouvách si všímá i Sdružení obrany spotřebitelů.

Cena dohodnutá při koupi zůstavá stejná i v případě, že developer během stavby byt zmenší. U stometrového bytu při ceně 60 tisíc za metr čtvereční tak může zákazník tratit desetitisíce korun. „V případě, že by ten byt byl menší o 3 metry, tak by to znamenalo ztrátu spotřebitele ve výši 180 tisíc korun,“ propočítal advokát Ambruz & Dark Petr Novotný největší nebezpečí pro klienty.

Zástupci developerů se ale ústy mluvčí jednoho z nich, Pavly Tempové ze společnosti FINEP brání: „Součástí budoucí smlouvy o smlouvě kupní je specifikovaná tolerovaná odchylka výměry, která činí tři procenta z čisté bytové plochy“.

Právní analýza vytýká obchodníkům s nemovitostmi i nastavení pokut vymahatelných oběma smluvními stranami v případě odstoupení od smlouvy. Pro zákazníka je jejich výše neporovnatelně bolestnější, než pro developery. Ve smlouvách panují i nejasnosti ohledně termínu zahájení výstavby bytu.

Nevyváženost smluv se nejvíc projeví při pozdějších reklamacích. Mezi nejneuvěřitelnější ustanovení patří podle analýzy to, že o vadách a nedodělcích rozhoduje nezávislý expert, kterého ale určí developer.

„Obrací se na nás stále víc spotřebitelů s podobnými stížnostmi. Po převzetí bytu zjistí závady a v podstatě mají velmi malou šanci u některých developerských společností problém vypořádat,“ potvrdila závěry studie zkušenostmi z praxe Ivana Picková, mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů.

Spotřebitelé ale nejsou bez šancí na nápravu případného poškození. "Soud by mohl podle zákona na ochranu spotřebitele některé nevýhodné body prohlásit za neplatné," uvádí se v analýze.