Ukrajince už Česko tolik neláká, přicházejí Vietnamci

Praha - Za prací do Česka přišel v letošním prvním pololetí rekordní počet zahraničních pracovníků, 32 300 cizinců je o 8 000 víc než za stejnou dobu loni. Celkem tak na konci června v ČR legálně pracovalo 272 500 lidí ze zahraničí. Statistiku dnes publikovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Nejvíc je Slováků, Ukrajinců a Poláků. Největší růst zájmu projevují Vietnamci.

Ti ale podle ekonomů a zaměstnavatelů přestávají mít o práci v Česku zájem. Ten naopak roste u Vietnamců. Zatímco na konci loňska v zemi pracovalo zhruba 5 400 Vietnamců a Vietnamek, za letošních prvních šest měsíců jich zaměstnání v zemi našlo dalších téměř 10 800. Slováků u nás pracuje 102 100, Ukrajinců 72 162, Poláků 22 500.

Výrazně přibylo i pracovníků z Uzbekistánu. Zatímco loni na konci června jich v ČR působilo jen 387, letos to byly víc než dva tisíce. Za posledních 12 měsíců se pak téměř ztrojnásobil počet pracovníků z Mongolska. Dvakrát více je i lidí z Rumunska a Bulharska.

Do země přicházejí víc i lidé z vyspělých a ekonomicky silných západních zemí. Bez povolení smějí v Česku pracovat lidé z EU, Evropského hospodářského prostoru a ze Švýcarska. Na konci června s ním v ČR působilo bezmála 113 900 osob, tedy slabší polovina celkového počtu cizinců. Statistikám vévodí Němci a Britové.

Zaměstnávání cizinců by se mohlo od příštího roku ještě zjednodušit. Vláda totiž navrhuje zavedení zelených karet. Ministr práce Petr Nečas si od nich slibuje nejen to, že přilákají zahraniční pracovní sílu, ale mohly by podle něj bránit i zaměstnávání načerno. Cizinci by měli dostávat pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Přímo ve své vlasti by se mohli ucházet o místa, která se nepodařilo úřadům práce do 30 dnů obsadit zájemci z ČR či EU. Zákon, který karty upravuje, je nyní ve sněmovně.