V Maďarsku ukončili stávku na železnici

Praha/Budapešť - Maďarský železniční odborový svaz VDSZSZ přerušil dnes dopoledne v jedenáct hodin plánovanou neomezenou stávku, která začala o půlnoci. Důvodem byla nízká účast ve stávce. Stávka se projevila i mimo území země a narušila provoz mezinárodních rychlíků.

Stávka nyní pokračuje pouze ve čtyřech župách na severovýchodě země - Szalbolcz-Szarmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykon-Szolnok a Borsod-Abaúj-Zemplén.

Podle informací železniční společnosti MÁV dnes i přes stávku vyjela většina spojů. Do práce nastoupilo 98 procent železničářů. Nádraží v Budapešti odbavila všechny spoje. Doprava byla ochromena ve čtyřech oblastech na severovýchodě.

Stávka v Maďarsku způsobila problémy také železničářům v Česku a na Slovensku. Některé mezinárodní vlaky podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly ukončily provoz na Slovensku, některé jely do Maďarska, avšak dopředu nebylo jisté, které vlaky to budou. Slovenské železnice musely několik vlaků zrušit.

Železničáři chtějí vyšší mzdy

VDSZSZ podle mluvčího železniční společnosti MÁV Tibora Sigulinszkihoi nadále trvá na zvýšení mezd o deset procent a vyplacení odměny 250 000 forintů (asi 24 tisíc korun) pro každého pracovníka na železnici z privatizačních příjmů z prodeje divize pro nákladní železniční dopravu.

Železniční společnost tento požadavek považuje za nesplnitelný. Jednání mezi odbory a vedením MÁV se mají obnovit v úterý, napsala APA.

Maďarští železničáři zastavili provoz na tratích již několikrát v prosinci, únoru a dubnu. České vlaky proto musely začínat i končit na Slovensku - v Bratislavě nebo ve Štúrovu. Nejdelší omezení dopravy znamenala únorová stávka, která se protáhla na čtyři dny.