Česká republika je třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě

Praha - Česká republika zaujímá ve vývozu elektřiny třetí příčku v Evropě, před ní jsou jen Německo a Francie. Čistý vývoz loni dosáhl šestnácti gigawatthodin, což je o 27 procent víc než v předchozím roce. Česká republika patří mezi deset evropských států, které jsou ve výrobě elektrické energie teoreticky soběstačné. Protože se však koncové ceny elektřiny určují v kontextu poptávky okolních zemí, české domácnosti budou zřejmě za elektřinu platit stále více.

Fakt, že se z Česka velká část elektřiny vyváží i do Německa, které je v její výrobě také soběstačné, podle odborníka na energetiku Jiřího Gavora paradoxní není. „Mezinárodní obchod s elektřinou je vzájemně propojený. I my elektřinu nejen vyvážíme, ale i dovážíme,“ vysvětluje Gavor.

Ceny pro české spotřebitele přesto neklesnou

Přestože má Česká republika elektrické energie dostatek, na cenách pro domácnosti se to zřejmě neprojeví. „Ceny elektřiny už nejsou určovány pouze českým, ale středoevropským trhem,“ konstatuje Gavor. Situace by se podle něj dala změnit například uvalením cel na vývoz. „To by se nám ale zle vrátilo v jiných obchodních komoditách,“ upozorňuje.

Středoevropským spotřebitelům elektřiny by podle Gavora pomohlo, kdyby se poměr mezi poptávkou a nabídkou obrátil. Tomu by mohly napomoci nově vybudované zdroje a úspory energie.

Energetika nabízí podnikatelské příležitosti

Nejvíce elektřiny naopak dovážejí například Nizozemsko nebo Itálie. V těchto státech či v rozvojových zemích se proto objevuje příležitost pro české energetické a strojírenské podniky. „Česká republika má velkou tradici v energetickém strojírenství,“ tvrdí Gavor. „V současné době kdo něco umí a kdo má kapacity, má i zakázky,“ popisuje dále situaci v sektoru.

Z jakého zdroje jde elektřiny na vývoz nejvíc, určit podle Gavora nelze. „U elektřiny, která už teče dráty, nelze vystopovat její původ,“ říká. Rozdíl je však už v samotném určení typů elektráren. Zatímco jaderné elektrárny vyrábějí elektřinu pro tzv. base load, tedy pro stálý režim zatížení, plynové elektrárny jsou určené k vyrovnání nedostatku elektřiny ve špičce.