Kanadský Bombardier se chce postavit naroveň Airbusu a Boeingu

Farnborough - Kanadský výrobce letadel Bombardier chce postavit letadlo, které by mohlo konkurovat strojům evropského Airbusu či amerického Boeingu. Letouny série C budou mít kapacitu 110 - 145 míst a Bombardieru se díky nim podaří poprvé proniknout do segmentu letadel nad 100 míst.

Nové letadlo, které má konkurovat stárnoucím strojům Boeing 737 a Airbus 320, má začít létat v roce 2013. Prodávat se má za 46,7 milionu dolarů. Na nabídku Bombardieru již odpověděla německá letecká společnost Lufthansa a objednala si 30 kusů s opcí na 30 dalších.

Bombardier začne s výrobou nových letounů v momentě, kdy bude mít závazné onjednávky na 50 až 100 strojů. „Jsme povzbuzováni v aktivních a velmi slibných diskusích s množstvím aerolinií po celém světě,“ okomentoval situaci výkonný ředitel kanadské společnosti Pierre Baudouin.

Zásadní výhody novinky vidí Bombadier v tom, že jeho letadlo již bude plně počítat s raketovým růstem cen paliv, bude proto velice úsporné na množství spotřebovaného paliva a bude šetrné k životnímu prostředí. Letoun má být velmi revoluční.

Boeingu ambiciózní plány Kanaďanů nevadí

Management Boeingu si s ambiciozním průnikem Bombardieru do segmentu letadel se 100 až 149 místy těžkou hlavu nedělá. „Nejsme si jistí, že je to část trhu, o kterou musíme v budoucnosti nezbytně usilovat,“ uvedl mluvčí Boeingu Charlie Miller.

Z čeho Bombardier výrobu zaplatí?

Vývoj letadla bude kanadskou firmu stát 2,6 miliardy dolarů. S financováním mu částečně pomohou půjčky, které mu poskytne provincie Quebec, kanadská a britská vláda a Severní Irsko. Tyto úvěry pokryjí dohromady asi třetinu nákladů na výzkum a vývoj.