Mléčnou svačinu chce Gandalovič už jen rok

Praha/Brusel - Lobisté z řad producentů potravin měli poslední dny napilno. Mlékaři zápasili se zelináři o to, kdo bude státem privilegován k přímé cestě ke školákům. Ministr zemědělství Petr Gandalovič už předložil vládě návrh na zrušení programu "Mléko do škol", který fungoval dekádu. Školáci ale o státní svačinu ani tak nepřijdou. Především ministerstvo školství se zasazuje o dotace na ovoce a zeleninu pro děti. Podobný boj probíhá i na evropské půdě.

Češi neví zda a co dotovat 

Český stát bude mléko na základních školách dotovat nejspíš ještě jeden rok a pak celý program skončí. Novinářům to oznámil ministr zemědělství Petr Gandalovič s tím, že příslušný návrh již předložil do vlády. Podle Gandaloviče ovšem ještě existuje teoretická možnost, že by program mléko do škol skončil již nyní. Musela by tak ale rozhodnout vláda, v rozporu s ministrovým návrhem. Dotování mléka dlouhodobě kritizuje především ministerstvo školství. „Místo mléka by se ve školách mělo objevit více ovoce a zeleniny,“ řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Podle ní ale nejde pouze o mléko, úřad chce změnit školní stravování komplexněji.

České ministerstvo zemědělství distribuci mléka dotuje zhruba 60 miliony korun za jeden školní rok, ale třetinu z této částky platí Evropská unie. Na mléčný výrobek mají nárok pětkrát týdně všechny ročníky základních škol. Programu na podporu školního mléka se jich přitom účastní zhruba 2 600.

EU se nevzdá ani mléka ani ovoce

Zda je mléko ve školách dostupné za dotované ceny je v Evropské unii zcela na vůli jednotlivých států, přestože unie tyto snahy podporuje už 30 let a v poslední době podporu ještě rozšiřuje. EU dosud podporovala především mléko, podle nedávno zveřejněného návrhu ale chce přispívat i na sýry, kefír a jogurty, včetně těch s příchutí ovoce. Nově by se podpora taky neměla vztahovat jen na základní školy, ale i na školy střední.

Zároveň se EU zasazuje i o dotaci na ovoce. Česko zastupované na dnešním jednání ministrů zemědělství Petrem Gandalovičem, i přes podporu návrhu ministerstvem školství, ale s dalším pokřivováním trhu nesympatizuje. A je tak spolu s Německem jediné. Jinak má návrh podporu.

"Nedokážu si představit, že by například školník vydával jablko proti
podpisu žáka," řekl Gandalovič. Dodal, že starost o výživu dětí by měla být spíš úkolem rodičů.

Pokud by byla finanční podpora významná, může prý ale česká vláda svůj postup přehodnotit. Na čerstvé ovoce a zeleninu chce komise dětem přispívat každoročně až 90 miliony eur. Celý program má však fungovat
podobně jako dotování mléka, kde unie platí část nákladů a zbytek hradí
členské státy z vlastní pokladny. Nejchudší regiony by měly platit zhruba
čtvrtinu nákladů a bohatší až polovinu.