Rusko snížilo dodávky do ČR kvůli výhodnějšímu prodeji do Turecka

Moskva/Praha - Jeden ze dvou hlavních dodavatelů ruské ropy do Česka - firma Tatněfť - omezila dodávky ropy do České republiky kvůli tomu, že začala dodávat více suroviny do Turecka. Asijská země totiž nabízí vyšší ziskové marže, a obchod s ní je tak pro ruskou firmu výhodnější.

„Měli jsme jednoduše nedostatek objemu pro splnění plánu našich dodávek pro Tupras,“ uvedl poradce náměstka ředitele Tatněfti Nurislam Subajev. Tupras je největší rafinerií v Turecku a předním obchodním partnerem Tatněfti. „Jsou zde lepší marže,“ dodal Subajev.

Prohlášení Tatněfti rozptyluje poslední spekulace o tom, že snížení dodávek ropy z Ruska je reakcí na podpis smlouvy o umístění amerického radaru na českém území. Nyní je zřejmé, že omezení má čistě obchodní charakter a politika s ním nemá co dělat.

Rusko začalo snižovat dodávky ropy do České republiky minulý týden. Zatím klesly zhruba o patnáct procent z množství, které měly ruské firmy dodat v průběhu července. Ruská strana ale varuje, že by výpadek mohl dosáhnout i více než 200 tisíc tun. Původně se obě země dohodly na červencových dodávkách ve výši 500 tisíc tun.