Bursík kvůli kamionům hrozí odchodem Strany zelených z vlády

Praha - Předseda Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík pohrozil odchodem zelených z kabinetu. Reagoval tak na dohodu premiéra Mirka Topolánka s autodopravci, která odkládá jednání vlády o rozšíření víkendového zákazu jízdy kamionů na celý rok. Bursík argumentuje tím, že návrh je součástí koaliční dohody.

„Tohle je pro nás jedna z absolutních priorit, že kamiony omezeny v pátek budou a když nebudou, tak zelení odejdou z vlády,“ řekl Bursík. Topolánek v reakci na jeho slova popřel, že by výsledek jeho jednání s autodopravci byl porušením koaliční smlouvy.

„Nenechám se vydírat ani od zájmových skupin ani koaličním partnerem, domnívám se, že k seriózní politice patří řešení věcných problémů, skutečných příčin stavu, a proto jediným správným krokem je pokračování v jednání,“ vzkázal premiér.

Ministr Bursík k premiérově vzkazu v pořadu Události, komentáře řekl, že „zde nelze nazvat něco výhružkou nebo vydíráním“, jestliže on nežádá nic víc, než plnění dohody programového prohlášení vlády a žádost o plnění dohod je podle něj elementární záležitostí. Zároveň dodal, že dnešní výsledek jednání premiéra s dopravci byl pro něho absolutním šokem.

Návrh na rozšíření zákazu, kterým se měla vláda původně zabývat 23. srpna, se nelíbil autodopravcům. V případě jeho schválení hrozili protesty. Premiér jejich nátlaku na dnešní schůzce ustoupil a slíbil, že ministerstvo dopravy vypracuje spolu s dopravci analýzu dopadu zákazu. Na jejím základě chce se zástupci autodopravců znovu jednat třetí srpnový týden.

Bursík konstatoval, že na návrhu spolupracoval s ministerstvem dopravy rok a půl a na omezení trvá. Topolánek podle něj pouze oddálil problémy s dopravci a místo toho bude mít problémy s koaličním partnerem.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka /ODS/ v pořadu Události, komentáře k celé věci uvedl, že výhružky zelených bere samozřejmě vážně a chápe postoje Strany zelených a jejího předsedy, ale premiér podle něj nezpochybnil vládní prohlášení, které je v současnosti předmětem jednání. „Koaliční partneři by si měli uvědomit, že v koalici je třeba jednat, a ne vyhrožovat,“ dodal Sobotka.

„My jsme absolutně otevřeni k jednaní, ale zároveň vzkazujeme jednu věc, tady v této oblasti je flexibilita Strany zelených ve věci omezení jízdy kamionů nulová,“ řekl v pořadu Události, komentáře Bursík. Na otázku, co by chtěl slyšet od premiéra, aby stáhl hrozbu odchodu z koalice, Bursík odpověděl, že premiér Topolánek musí dát úplně jasnou politickou deklaraci toho, že ctí programové prohlášení vlády a zároveň musí přijít s nějakým realistickým harmonogramem, který zajistí, že úprava novely vstoupí v účinnost od 1.1.2009.

Podle redaktora Hospodářských novin Tomáše Němečka vznikl poprask kolem novely možná také proto, aby „překryl rozpaky, které vzbudila nejednoznačnost prezentace kauzy Čunek“.